INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech (Albrecht) Hentschel  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hentschel Wojciech (Albrecht), (1631–1686), śląski pastor luterański i autor pieśni. Ur. w Kluczborku, pochodził z mieszczańsko-pastorskiej rodziny, wywodzącej się z Chojnowa (pow. Złotoryja). Jego dziad, Adam (zm. 18 IX 1629), był pastorem w Jaworze koło Świdnicy, skąd na pół roku przed śmiercią został, po uprzednim obrabowaniu, wypędzony przez katolików. Rodzice Wojciecha ucierpieli również ciężko w czasie wojny trzydziestoletniej: ojciec, Jozjasz, został sprzedany jako jeniec do Wenecji, a matka, Helena Schelin, po sześciokrotnym obrabowaniu musiała pójść na służbę do pewnej szlacheckiej rodziny, jako kobieta do dzieci. W związku z ciężkim położeniem matki H. wyjechał w młodości na Węgry, gdzie jako żak żebrzący ukończył szkołę średnią. Po studiach teologicznych w Strasburgu pracował od r. 1664 przez trzy lata w zborze w Bąkowie (nie w Bieńkowie!) w księstwie brzeskim, chyba jako diakon, a potem sprawował aż do śmierci funkcję pastora w Poniatowicach i jednocześnie w pobliskiej Jemielnej (pow. Oleśnica). W czasie nie odznaczającego się niczym szczególnym życia wiejskiego pastora układał H. w j. polskim i niemieckim liczne pieśni religijne, niektóre przekładał z niemieckiego na polski (część niemieckich utworów H-a tłumaczyli później również inni wydawcy kancjonałów). H. wydawał podobno drukiem swe pieśni, ale już jego syn, pastor cieszyński, (Jan) Chrystian, nie zdołał ich wszystkich odnaleźć. W r. 1719 senior zboru Marii Magdaleny we Wrocławiu, J. H. Assig, wydając „Postylkę domową dla chorych i zasmuconych…” seniora luteran wielkopolskich Samuela Hentschela (1635–90, nie był on chyba krewnym Wojciecha), dodał do niej w „Kancyjonaliku nowym” oryginalną pieśń pastora z Poniatowic, pt. O Boże, racz się zmiłować, podpisaną pierwszymi literami «W. H.». H. zmarł 7 X 1686 r. w Poniatowicach, gdzie też został pochowany.

 

Estreicher; – Bentkowski F., Historia literatury pol., Wil. 1814 I 245; Ehrhardt S. J., Presbyteriologie des Evangelischen Schlesiens, Legnica 1780–1784 II 166–7, 476–7, III cz. 2 s. 17–8, 80, 82–3; Fuchs O., Reformations – und Kirchengeschichte des Fürstenthums Oels, Wr. 1779 s. 284; Koelling H., Presbyteriologie das ist ausführliche Geschichte der Pastoren und Prediger des Kirchenkreises Creuzburg, Wr. 1867 s. 39; Ogrodziński W., Dzieje piśmiennictwa śląskiego, Kat. – Wr. 1946; Oloff E., Polnische Liedergeschichte…, Gd. 1744 s. 81–3, 123, 341; toż w Beyträge zu der Pohlnischen Weltlichen-, Kirchen- und Gelehrtengeschichte, Gd. 1764 I; Sinapius J., Olsnographia oder eigentliche Beschreibung des Oelsnischen Fürstenthums…, Leipzig und Frankfurt 1707 I 489; Smend G., Samuel Hentschel. Ein kirchlicher Führer im alten Polen, „Deutsche Wissenschaftliche Zeitschrift für Polen” (P.) T. 28: 1934 i odb.

Wacław Urban

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Andrzej Bobola h. Leliwa

ok. 1591 - 1657-05-16
święty
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.